• 073-226-2626
  • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ליזמים

אתם מקימים עסק ומעוניינים לבדל אותו ממתחרים באמצעות מיתוג חדשני ומקורי. למרות שניתן להתגונן מהעתקה באמצעות רישום סימן מסחר - פעמים רבות בעלי עסקים וחברות קטנות ובינוניות נמנעים מכך. בסיטואציה כזו עסקים מתחרים עלולים להעתיק מכם ולעשות שימוש במיתוג דומה או באותו השם ממש, עבור אותם המוצרים שאתם מספקים ללקוחותיכם. רישום סימן מסחר הוא בבחינת דרך המלך להגנה על מיתוג או שמות מסחריים והוא יכול להוות נכס משמעותי לעסק שלכם.


מכירת מובילאיי לאינטל הציתה את הדמיון בכל הקשור לרכבים אוטונומיים היכולים לתקשר עם סביבתם. ד"ר אסתר לוצאטו, המתראיינת התוכנית "בר דעת", מספרת על סטארט-אפ ישראלי מצליח בשם Autotalks. הזדמנות נוספת לגלות מה מציעים לנו רכבי העתיד.

 

 


באר שבע הוגדרה ע"י מספר גורמי מחקר בינ"ל כאחת מערי ההיי-טק של העתיד. ד"ר אסתר לוצאטו מסבירה – בשיחה משותפת עם יוסי שביט, מנכ"ל המאיץ INNO-NEGEV - אילו עוגנים נבנו בעיר לתעשיית ההיי-טק, שיצרו מאסה קריטית לבניית אקו-סיסטם טכנולוגי: אקדמיה איכותית, חברות רב-לאומיות, אוכלוסייה צעירה, פארקים טכנולוגיים והעתקת מחנות צה"ל לנגב, לרבות יחידות העילית הטכנולוגיות של הצבא.

 


בתקופה של קיצוצים תקציביים חברות נוטות לבצע קיצוץ רוחבי בהוצאות, ולעיתים אינן לוקחות בחשבון שקיצוץ בזכויות קניין רוחני, שאינו מתוכנן על פי סדרי עדיפויות, עלול לפגוע בחוסנו העתידי של העסק. כאשר נוצר הכרח בקיצוץ תקציבי, חשוב מאד לבצעו לפי סדרי עדיפויות המבחינים בין פטנטים שנמצאים בליבת העסק, ולכן חובה להמשיך ולשמרם, לבין פטנטים שאינם קריטיים לעתידו של העסק.

 


בכל חברה עסקית ומפעל תעשייתי קיימים רבדים רבים של המצאות, שיטות עבודה, ידע, פיתוחים, מוניטין ונאמנות לקוחות, אשר מהווים נכסים בלתי מוחשיים. חלק מהנכסים האלה, במידה והם מוגנים באמצעות פטנטים, מדגמים או סימני מסחר, מהווה קניין רוחני המעניק ערך רב לחברה. את הביטוי הברור ביותר לערך שמקנה קניין רוחני לחברה המחזיקה בו, ניתן לראות באקזיטים שביצעו חברות ההיי-טק הישראליות. הערכים הגבוהים ששולמו עבור אותן חברות לא התבססו על תזרים מזומנים, צבר לקוחות, או היקף מכירות, אלא על החדשנות הטכנולוגית המגולמת בקניין הרוחני שלהן.

 


כדי להתקדם לקבלת הגנה בפטנט על אמצאה יש לעבור מספר תחנות, כמו ביצוע חיפוש מקדים כדי לבדוק אם הרעיון חדש ובעל התקדמות המצאתית, כמו כן, האמצאה חייבת להיות חסויה ויש לשמור עליה בסוד עד למועד הגשת בקשת הפטנט, מאחר וחשיפה מוקדמת של הרעיון, תמנע את קבלת הפטנט. אחרי שהבדיקות הראו שלכאורה האמצאה עומדת בכל דרישות החוק, ניתן להגיש בקשה לרישום פטנט באותה המדינה בה אתם מעוניינים להשיג מונופולין.

 


למרות שהשם הרשמי הוא "פטנט בינ"ל" אין חיה כזו. בקשת פטנט בינ"ל היא תהליך שבו מגישים בקשת פטנט באופן מרוכז במספר מדינות על בסיס אמנה בינ"ל עליה חתומות 148 מדינות. מרגע שהוגשה בקשה לקבלת פטנט במדינה מסויימת יש למגיש עד שנה וחצי נוספות על השנה שי לו ממילא שבמהלכן הוא יכול להחליט היכן לרשום את הפטנט במדינות האמנה וכך נחסך זמן יקר וכסף. לתוספת הזמן הזו יש חשיבות רבה במיוחד עבור יזמים שמתלבטים היכן כדאי לפעול שיווקית.

 


לא פעם קורה שלעובד שכיר צץ רעיון טוב, שיכול להוות בסיס לאמצאה, אך הוא מתבשר שהוא אינו הבעלים של הרעיון. שכן אם יש לאמצאה קשר עם עבודתו, האמצאה שייכת למעביד ולא למי שהמציא אותה, אלא אם ויתר עליה המעביד. כך נולד המושג אמצאת שירות כאשר הרציונל שמאחוריה הוא למנוע מצב בו עובד ישמור לעצמו אמצאות אליהן הגיע בזמן עבודתו, עליו שילם לו מעבידו, ועקב נגישותו למידע או לאמצעים השייכים למקום העבודה. על כן, טוב יעשה כל שכיר הסבור שבידיו אמצאה בעלת ערך אם יברר את זכויותיו בבירור מקצועי מעמיק.

 


עמוד 1 מתוך 4

הצטרפו אלינו בפייסבוק

צור קשר