פטנט בינלאומי - עורכי פטנטים לוצאטו את לוצאטו

פטנט בינלאומי

ד"ר כפיר לוצאטו עונה על אחת השאלות הנפוצות ביותר אצל יזמים: האם יש דבר כזה פטנט בינלאומי?

האמנה לשיתוף פעולה לענייני פטנטים, הידועה בראשי התיבות שלה "PCT", היא פתרון המאפשר לממציאים להגיש בקשה לרישום פטנט ב-145 מדינות באמצעות בקשה אחת פשוטה באחת מעשר שפות המקובלות לפרסומים: ערבית, סינית, אנגלית, צרפתית, גרמנית, יפנית, קוריאנית, פורטוגזית, רוסית וספרדית.

המקור של האמנה לשיתוף פעולה לענייני פטנטים

האמנה לשיתוף פעולה לענייני פטנטים היא תוצר של הוועידה הדיפלומטית בוושינגטון, 1970, בנושא שיתוף פעולה לענייני פטנטים. האמנה נכנסה לתוקף בשנת 1978 וחתמו עליה 18 מדינות. כיום, כל מדינה החתומה על אמנת פריז זכאית להפוך לחברה ב-PCT ורוב המדינות המתועשות חברות בשני האמנות. יוצאת מן הכלל משמעותית היא טאיוואן שנכון לסוף שנת 2015, עדיין לא חתמה על אמנת PCT.

היתרונות העיקריים של בקשת PCT ("פטנט בין לאומי")

חשיבותו של הרצון לקבל הגנה על קניין רוחני בכמה טריטוריות עולה בהתמדה בכלכלה העולמית של ימינו. מטרת האמנה לשיתוף פעולה לענייני פטנטים היא לאפשר למבקשים...

  • להגיש בקשה לפטנט בשפה אחת;
  • להפחית את תשלום האגרות הכרוכות בהגשת מספר בקשות ואת תרגומן לשפות שונות;
  • וליהנות מקדימות מרגע הגשת הבקשה במשרד הקלט (RO).

מי יכול להגיש בקשת PCT?

כדי להגיש בקשת PCT, אחד הממציאים מוכרח להיות אזרח או תושב של מדינה החתומה על האמנה. בקשת PCT יכולים להגיש תאגידים, חברות, עסקים קטנים ובינוניים ואנשים פרטיים.

היכן מגישים בקשת PCT?

אחד מ-145 המשרדים האזוריים במדינות החתומות של ה-PCT הופך למשרד קלט (RO) בו מגישים את הבקשה הראשונה. חשוב לשים לב לכך שלא כל המשרדים המקומיים רשאים לפעול כרשות חיפוש בין לאומית (ISA) ולכן, המבקשים צריכים להחשיב את עלויות התרגום לשפה בה מוגשת הבקשה.

השלבים השונים של בקשת PCT

הגשת הבקשה במשרד הקלט (RO)

בקשות PCT מוגשות במשרד פטנטים מקומי שהופך להופך ל"משרד קלט" (RO). בשלב ראשון ניתן למלא בקשת PCT בשפה המקומית, אבל בשלבים מתקדמים יותר, יש צורך לתרגם את הבקשה לאחת מעשר שפות הפרסומים המקובלות: ערבית, סינית, אנגלית, צרפתית, גרמנית, יפנית, קוריאנית, פורטוגזית, רוסית וספרדית. על המבקשים לשקול בחירה אסטרטגית של השפה, בהתאם למשרד שימונה לרשות חיפוש בין לאומית.

חיפוש פטנט בין לאומי ואיתור אמנות קודמת

המגישים בקשת PCT מבקשים להשיג מגוון רחב של הגנות טריטוריאליות. כדי להשיג זאת, על רשות חיפוש בין לאומית מוסמכת לבצע חיפוש פטנט בין לאומי כדי לבסס קדימות של האמנות במדינות החברות ב-PCT.

חיפוש בין לאומי כרוך בסקירת עומק של מסמכי פטנטים רלוונטיים וספרות טכנית אחרת. לא לכל משרדי רישום הפטנטים ניתנה הסמכות לבצע חיפושים בין לאומיים. כרגע המשרדים הבאים הוסמכו כ-ISA's (רשות חיפוש בין לאומית): אוסטרליה, אוסטריה, ברזיל, קנדה, סין, צ'ילה, מצרים, פינלנד, הודו, ישראל, יפן, הרפובליקה של קוריאה, רוסיה, ספרד, שבדיה, אוקראינה וארצות הברית, כמו גם המשרדים האזוריים הבאים: משרד הפטנטים האירופאי ומכון הפטנטים הנורדי.

קבלת דו"ח החיפוש הבין לאומי

רשות החיפוש הבין לאומית (ISA) מספקת את תוצאות דו"ח החיפוש הבין לאומי (ISR) בתוך תשעה חודשים מיום הגשת הבקשה. תוצאות החיפוש הבין לאומי יכריעו את ייתכנות רישום ההמצאה כפטנט בכל המדינות החברות ב-PCT. תוצאות החיפוש הבין לאומי הם כלי חיוני למבקשים כדי להחליט האם להמשיך בשלב המקומי.

פרסומים

הארגון העולמי לקניין רוחני (WIPO) מפרסם את בקשות ה-PCT לצד דו"ח החיפוש הבין לאומי כ-18 חודשים לאחר הגשת הבקשה המקורית.

בשלב זה, המבקשים יכולים להעריך היכן כדאי להם לבקש הגנה מקומית ולאמוד טוב יותר את עלויות האגרות והתרגומים הנדרשים כדי להמשיך לשלב הסופי (המקומי) של התהליך.

השלב המקומי

בשלב המקומי ייבחן הפטנט בידי רשות הפנטים המקומית. לרוב, השלב המקומי מתחיל כשלושים חודשים לאחר הגשת הבקשה המקורית. בשלב המקומי מקבלת "הבקשה הבין לאומית" מעמד של בקשה מקומית שמשמעותה שיש להגיש אותה בשפה המקובלת בידי משרד הפטנטים המקומי ושהיא תטופל בהתאם ללוחות הזמנים ולמדיניות של אותו משרד.

למידע נוסף ועידכונים הרשם לניוזלטר

מייל לא חוקי

צור קשר

סניף ראשי

סניף ת"א

WeWork

פרטי קשר