רישום פטנט | רישום פטנטים

רישום פטנט ורישום פטנטים בישראל

לפני שנבין כיצד יש לרשום פטנט על רעיון, חשוב תחילה לדעת מהם תנאי היסוד הנדרשים לאמצאה על מנת שניתן יהיה לקבל עליה פטנט רשום. לכן, לפני שאתם ניגשים להשקיע זמן וכסף על רישום פטנט, על כל מה שכרוך בכך, יש לבדוק תחילה אם האמצאה שלכם עומדת בתנאי הסף אותם דורש חוק הפטנטים בישראל, או כל חוק אחר בכל מדינה אחרת.

שלושה תנאי יסוד לרישום פטנט

על מנת שאמצאה תהיה כשירה לרישום פטנט (כלומר, שניתן יהיה להעניק בעבורה פטנט רשום על-פי חוק ) חייבים להתקיים בה שלושה תנאי יסוד עיקריים: חידוש, התקדמות המצאתית ותועלת.

  • תנאי החידוש: אמצאה היא חדשה רק אם לא תוארה כבר בשלמותה לפני התאריך בו הוגשה עליה בקשה לרישום פטנט. אמצאה יכולה לאבד את החידוש שבה אם כבר הוצגה או פורסמה בכל דרך שהיא, לרבות פירסום כלשהו, חומר מודפס, או בהצגה בפני אנשים שאינם מחוייבים לשמור סוד, כמו למשל בתערוכה או הרצאה.

  • בחן התועלת:תנאי יסוד נוסף להענקת פטנט רשום על אמצאה הוא שהיא תהיה מועילה. מבחן התועלת אינו קשה למעבר, היות ובמרבית המקרים האמצאה תשמש למטרה מועילה כלשהי.

  • התקדמות המצאתית: התקדמות המצאתית היא דרישה מעבר לתנאי החידוש, דהיינו שלא די בחידוש האמצאה כדי להצדיק מתן פטנט רשום, יש צורך להראות שההבדל המזכה את האמצאה בחידוש מהווה "קפיצת מדרגה" לעומת הידע הקודם. חשוב לדעת שההתקדמות ההמצאתית הנדרשת, על מנת שתהא בלתי מובנת מאליה, אינה חייבת להיות קפיצת מדרגה גדולה וגם צעד קטן וצנוע יכול להספיק.

איך אפשר לעזור לך?

עורכי הפטנטים של "לוצאטו את לוצאטו" רכשו ניסיון נרחב בביצוע סקרי פטנטים המסייעים ללקוחות לזהות האם המצאותיהם הן בעלות כשירות לרישום כפטנט והאם יש להן פוטנציאל ליישום תעשייתי. כן הם מספקים ללקוחות את הייעוץ המתמשך ההכרחי למימוש הרישום והמסחור.

רישום פטנט: החופש לתמרן

הגשת בקשה לרישום פטנט מאפשרת לחברה להתנהל כך שניתן יהיה לממש אסטרטגיה המטפלת הן בצד ההגנה על החברה והן בצד השיווקי של החברה. חברות גדולות משתמשות בכלים של פטנטים שבסופו של דבר מניבים להם תוצאות כלכליות אופטימליות.

לדוגמא: חברת אפל קבלה לאחרונה פטנט רשום על שיטה לייצור משטחי מגע קמורים ויישומם בין השאר בצגים ולוחות מגע. בכך למעשה השיגה אפל לעצמה את הבלעדיות לייצורם, אך יחד עם זאת חברת אפל טרם החלה בייצור של מכשירים העושים שימוש בטכנולוגיה זו. לעומתה החברות סמסונג ו- LG החלו בייצורם של מכשירים גמישים. מהדוגמא הנ"ל ניתן לראות כי ההתנהלות של חברות גדולות אינה בהכרח מי תכנס ראשונה לשוק, אלא ישנם גם שיקולים לגבי המוצרים שיש לחברה כבר בשוק, ויכול להיות שלא יירצו לפגוע במוצרים קיימים, ואז הפטנט הרשום יאפשר להם לחדור לשוק מאוחר יותר בזמן ובמדינות המתאימים להם. לעומת זאת, סמסונג ו- LG עושים אולי סיכון מחושב בכך שהם מקדימים את אפל בכניסה לשוק ובפילוח השוק והגדלתו.

עבור יזם (לרוב יישות עסקית קטנה), הגשת בקשה מוקדמת לפטנט תאפשר לו את החופש להתנהל מול משקיעים וחברות גדולות או לייצר את המוצר נשוא בקשת הפטנט, והפטנט ישמש לו ככלי הגנתי וגם ככלי שיווקי בו בזמן.

תפקידו של עורך פטנטים

רישום פטנט הינו תהליך מורכב ובתחילה נדרש להכין מסמך בקשה לפטנט המתאר בצורה הטובה ביותר ובהתאם לדרישות החוק את פירוט האמצאה ודרכי יישום שלה.

הממציא מעונין, כמובן, לקבל את ההגנה הטובה ביותר על המצאתו ולכן כדאי מאוד לבצע את הליך רישום הפטנט בסיוע של עורך פטנטים מוסמך. תפקידו של עורך הפטנטים לסייע בהכנת מסמך הבקשה לפטנט ולכוון את הממציא בכל הקשור להגדרת מהות האמצאה, תוך הפניית תשומת לבו של הממציא לפרטים שונים בגוף האמצאה עליהם כדאי לשים דגש. שירותיו של עורך פטנטים מוסמך אמורים לסייע לממציאים וליזמים בכל שלבי ההליך המשפטי של רישום פטנט בישראל ובעולם בכלל.

למידע נוסף ועידכונים הרשם לניוזלטר

מייל לא חוקי

צור קשר

סניף ראשי

סניף ת"א

WeWork

פרטי קשר