סימני מסחר בינלאומיים - עורכי פטנטים לוצאטו את לוצאטו

סימני מסחר בינלאומיים

רישום סימני מסחר בין-לאומיים: פשטות ועלות נמוכה

בשנת 2010 נרשמה מהפיכה בתחום הקניין הרוחני בישראל עם הצטרפות ישראל לפרוטוקול מדריד בתחום רישום סימני המסחר. הצטרפותה של ישראל לפרוטוקול מדריד מאפשרת לכל אזרח או בעל עסק בישראל ,אשר יש לו סימן מסחר רשום או בקשה לסימן מסחר , להגיש באמצע ות רשות הפטנטים בישראל בקשה אחת לרישום סימן מסחר, שתחול סימולטנית בכמה וכמה מדינות בעולם. ית רונותיה של השיטה הן בראש ובראשונה בפשטותה - הגשת טופס אחד, בשפה אחת ובתשלום אחד. יתרה מזאת, שיטת מדריד גורמת להוזלה משמעותית בהוצאות רישום הסימן וההגנה עליו, שכן נ יתן לעשות זאת מבלי למנות מיופי כוח ויועצים משפטיים במדינות השונות, מבלי להגיש בקשות בכל מדינה ומדינה ובפעמים רבות תוך תשלום אגרה מופחתת בחלק ממדינות היעד.

עד להצטרפות הישראלית לפרוטוקול, כל מי שהיה מעוניין ברישום סימן מסחרי בעולם נדרש לבצע רישום בכל מדינה ומדינה בנפרד, תוך שימוש בעורכי דין ועורכי פטנטים מקומיים, הליך אשר כלל תשלום שכר טרחה למייצג המקומי, כמו גם למייצג בארץ, תשלומי אגרות מקומיות ועוד. כיום, באמצעות הגשת בקשה אחת, בשפה אחת, ותוך תשלום מרוכז של אגרות, ניתן להגן על הסימן במספר מדינות בו-זמנית ויותר בזול.

איך אפשר לעזור לך?

בעלי עסקים ניצבים מול שוק עולמי ההולך וגדל כשהשיווק באינטרנט מבטל את הגבולות כליל. היום יותר מתמיד, אסטרטגיה בין-לאומית מתוכננת היטב לסימון מסחרי עשויה לסלול את הדרך למסחור מוצלח. ב"לוצאטו את לוצאטו" תמצאו עורכי הדין מנוסים המתמחים בסימני מסחר, שיסייעו לכם לבנות אסטרטגיה לרישום סימני מסחר בישראל ומחוצה לה, אסטרטגיה שנועדה להבטיח את זהות המותג ולהפחית את הפוטנציאל למהמורות בהמשך הדרך, כאשר המוצר ימשיך לצמוח ולהתפתח.

איך זה עובד?

בקשה לרישום סימני מסחר בין-לאומיים נגזרת מבקשה מקומית ומתבססת עליה. כלומר, יש ראלי שמעוניין ברישום בינ"ל של סימן מסחרי מתחיל בהגשת בקשה ישרא לית לרשם סימני המסח ר ברשות הפטנטים. במשך חמש שנים לאחר ההגשה קיים קשר בל יינתק בין הבקשה המקומית לבקשה הבינ"ל. אם הבקשה המקומית מתבטלת, למשל, אזי כל הבקשות הבינ"ל מתבטלות בעקבותיה, אך אז אפשר להמיר אותן לבקשות רישום סימני מסחר בין-לאומיים נפרדות, אך אפקט החיסכון יעלם.

היבט נוסף - נדרשת זיקה בין מבקש הבקשה למדינה בה הוא מתחיל את הרישום. כלומר, עליו להיות אדם ו/או ישות משפטית שלהם זיקה למדינה שהיא חברה בפרוטוקול מדריד. במילים אחרות, הגשת בקשה בהתאם לפרוטוקול מדריד בישראל צריכה להיעשות על-ידי אזרח ישראלי ו/או תושב ישראל ו/או מי שיש לו עסק בישראל.

בשלב הראשון נבחנת הבקשה לרישום סימן מסחר על-פי הכללים של פרוטוקול מדריד. הבחינה מבקשת לבדוק האם סימן המסחר כשיר להירשם, מבחינה חוקית, והאם רשימת הסחורות ו/או השירותים אשר נתבעו עומדים בקריטרינים של הרישום.

לאחר השלמת הבחינה הראשונה, אשר נעשית במשרד הבינ"ל לקניין רוחני, היא מועברת באמצעותו למדינות השונות, אשר ננקבו בבקשה מראש - לפי בקשת המבקש - לשם אישורה. מערכת רישום הסימנים הבין-לאומיים מנוהלת ע"י המשרד הבין-לאומי לקניין רוחני WIPO ,בג'נבה, שהינו סוכנות של האו"ם.

המלצה - לבצע חיפוש מקדים מדוקדק

יצויין, כי המדינות אינן יכולות לערער על קביעת הרשות הבינ"ל על כשירות הבקשה ללא נימוק רציני. כדי להצדיק סירוב יש לגבות זאת בנימוקים מהותיים. אם מדינה סירבה לרשום את הבקשה, הדבר מוחזר לרשות הבינ"ל כדי לבדוק אם הסירוב מוצדק. עיקר הבחינה נוגע להתאמת הבקשה למדינה ולא לעצם היות סימן המסחר כשיר לרישום. תהליך הבדיקה כולל, בדרך כלל, חיפוש, אשר בודק האם לא נרשם סימן מסחר אחר, זהה או דומה באותה המדינה. כאן המקום להמליץ על ביצוע חיפוש מקדים מדוקדק, טרם התחלת התהליך. אין טעם להוציא כספים על רישום סימן מסחר שכבר קיים. אגב, כדאי לבצע זאת עוד לפני שמחליטים על סימן מסחרי שמהווה בסיס למיתוג של חברה או מוצר.

אם מדינה לא ערערה על הבקשה היא מתקבלת אוטומטית ומאומצת באותה מדינה.

הקלה משמעותית

לסיכום, הצטרפותה של ישראל לשיטת מדריד יצרה הקלה משמעותית בתהליך הגשת הבקשה לרישם סימן מסחרי בעולם. ההקלה מתייחסת הן להיבטים בירוקרטיים-תהליכיים והן להיבטים כספיים. לא רק שהאגרה פעמים רבות נמוכה מבעבר, אלא שביטול הצורך בפנייה נפרדת לכל מדינה ומדינה ושכירת אנשי מקצוע מקומיים מביאה לחיסכון של אלפי דולרים. למעשה, ככל שההגשה רחבה יותר, מבחינה גיאוגרפית, כך החיסכון גדול יותר. אז נכון, לא כל מדינות העולם חברות בפרוטוקול, אולם יותר ויותר מדינות מצטרפות אליו או שהן בתהליך הצטרפות.

מעבר לכך, ההצטרפות לפרוטוקול מדריד פתחה לעסקים ישראליים אפשרויות חדשות ויקרות ערך לייצוא ומינוף מותגים ישראלים בשווקים רבים וחדשים ברחבי העולם אשר טומנים בחובם הזדמנויות לצמיחה ושגשוג כלכלי. במקביל, ההצטרפות פותחת את השוק הישראלי לחברות ומותגים בין-לאומיים חדשים מחו"ל אשר להם אפשרות לרישום מוזל של סימני המסחר שלהם בישראל, באמצעות פרוטוקול מדריד.

עוד על הנושא הזה

למידע נוסף ועידכונים הרשם לניוזלטר

מייל לא חוקי

צור קשר

סניף ראשי

סניף ת"א

WeWork

פרטי קשר