ניתן להגיש בקשה להגנה על מדגם לאובייקט אחד או מספר אובייקטים המשמשים יחדיו (כגון סכו"ם, חלקים ממשחק וכדומה). ממש כמו בפטנטים, מדגם מוכרח להיות חדש ומקורי. כדי לעמוד בדרישה הראשונית הזאת, אין לחשוף את המדגם לציבור לפני מילוי הבקשה.

המגישים ישקלו לצרף הצהרת חדשנות כדי להסב את תשומת לבם של המעריכים ליסודות החדשניים של המדגם ו/ או לצרף הצהרת אי אחריות במקרה שהמגיש מבקש לוותר על הגנה לגבי היבט מסוים של המדגם.

בנוסף:

 • המגיש צריך להיות הבעלים של המדגם
 • המדגם צריך להיות ניכר וגלוי לעין
 • המדגם צריך למשוך את העין (זאת אומרת, סביר שהוא ישפיע על הקונה)
 • אסור שהמדגם יהיה תוצאה של שיקול שימושי בלבד (אם ניתן להשתמש במוצר גם במדגם שונה, אז אותו יסוד מדגמי הוא המדגם)
 • המדגם מופק או יופק באופן תעשייתי (לפחות 50 יחידות שייוצרו ביד או באמצעות מכונה)

מדגם מוגדר כהיבט הקישוטי של אובייקט והוא עשוי להיות מורכב מממד, צורה, דפוסים חוזרים, קווים וצבעים. רישום של מדגם מגן על המראה של האובייקט שאינו מוגדר מעצם השימוש באובייקט.

המדגם המועמד להגנה מוכרח להיות ברור וגלוי לעין.

ההיבט ה"תעשייתי" של מדגם מתייחס למספר העותקים שהופקו. כדי לעמוד בהגדרה נדרשים לפחות 50 עותקים. העותקים יכולים להיות מופקים באופן ידני, מכני או כימי.


אתם לא מוכרחים לרשום סימן מסחר כדי ליהנות מההגנות שהוא מספק, אולם לרישום סימן המסחר יש יתרונות משמעותיים.

כברירת מחדל, הבעלים של סימן מסחר נהנים ממידה מסוימת של הגנה פשוט באמצעות שימוש בסימן המסחר, אולם הבעלים של סימן מסחר רשום נהנים מהיתרונות הנוספים הבאים:

 • העול להוכיח שימוש קודם בסימן נוכח מחלוקת משפטית אינו מוטל עליהם
 • הודעה לציבור על השימוש בסימן
 • רישום קל והגנה במדינות נוספות
 • כוח משפטי למנוע יבוא ושיווק של סחורות המפרות את סימן המסחר הרשום

למידע נוסף על סימני מסחר, לחצו פה .


כן! הפרת סימן מסחר נאמדת גם על סמך הפוטנציאל לבלבול. חברות גדולות טורחות להוריד מהאינטרנט בעצמן אתרים דומים או כאלה שנשמעים דומה וכאשר תרכשו אתר שכזה, אתם חושפים את עצמכם לפעילות משפטית מצדו של הבעלים של סימן המסחר הקיים. אסטרטגיה וחיפוש סימן מסחר יסודי יכולים למנוע השקעת כסף ומשאבים נוספים באתר פגיע.


לאחר שבחרתם שם לעסק או לחברה שלכם, אתם מוכרחים לבחון את שאלת הקניין הרוחני. חשוב לזכור שמונחים גנריים ("חנות נעליים"), או תיאורים ("חסון"), לא זכאים להגנה כסימן מסחר. הסוג החזק ביותר של סימן מסחר הוא משפט שרירותי כמו "פשוט תעשו את זה" של נייקי, משפט שאינו מתאר את תוכן המותג או את האיכויות שלו באופן ישיר.

אנו מאמינים שבחירה זהירה של הסימן המסחרי שלכם תוסיף ערך למותג וגם תסייע להימנע מהוצאות משפטיות בהמשך הדרך. הנה כמה שאלות שכדאי שתשאלו את עצמכם לפני שתגיעו להחלטה:

 • מיהם המותגים המתחרים בשוק אליו אתם מכוונים ומהם סימני המסחר שלהם?
 • האם השם שבחרתם מיוחד והאם לא קל לבלבל בינו לבין מותג קיים?
 • האם סימן המסחר שלכם נראה, נשמע או שמשמעותו דומה לסימן מסחר קיים?
 • האם יש משהו בסימן מהסחר שלכם (מילים, עיצוב, צליל ועוד) שעשוי להיראות כקשור למותג קיים?

תפקידם של עורכי פטנטים לסייע בהכנת טופס רישום הפטנט (מסמך טכני-חוקי) שצריך להיכתב בהתאם לחוקים מסוימים. הבקשה לרישום פטנט צריכה לכלול, בין השאר, תיאור של האמצאה וה"תביעות" (המתארות את המונופול שאתם שואפים לקבל). עורך פטנטים מוסמך יכול לסייע לכם להכין טופס בקשה שימקסם בעבורכם את ההגנות שהחוק מציע. לאחר מילוי הבקשה, הפטנט עובר לשלב הבחינה ואם הוא זוכה לאישור, מפרסמים אותו למשך תקופה בה ניתן להתנגד למתן ההכרה כפטנט. אם אין התנגדות או שההתנגדות נדחית, הפטנט מוכר ונרשם בישראל. ניתן למלא בקשות פטנט מקבילות בארצות אחרות בתקופה בת שנה המכונה "דין קדימה".


משך הבחינה תלוי בסוג האמצאה הנמצאת תחת הערכה ובעומס העבודה במחלקה המתאימה ברשות הפטנטים, אולם על המבקשים לזכור כי התהליך עשוי להימשך בין שנתיים לחמש שנים. בישראל ניתן לבקש רישום מהיר מסיבות יישומיות. בנוסף, רשות הפטנטים של ישראל מציעה מסלול רישום מהיר להמצאות בתחום הטכנולוגיה הירוקה. כמו כן, קיים הליך לבקשת פטנט פרוביזורית (PPH) לבקשות שכבר הוגשו בארצות אחרות והגיעו לשלב מתקדם.


ייתכן שתתפתו לחסוך בהוצאות באמצעות ביצוע חיפוש פטנט בכוחות עצמכם, במיוחד בשלבים הראשונים של הקמת החברה. חיסכון שכזה רצוי מאוד, אבל עלינו להזהיר מפני מעבר לשלב הפיתוח ללא ביצוע חיפוש פטנט מקצועי עם כל היתרונות של התובנות המקצועיות של עורכי פטנטים.

 


כדי שתוכן האמצאה שלכם יוכל להיות כשיר לרישום, על האמצאה להיות חדשה (נחשפת בפעם הראשונה בהקשר של יישום הפטנט), שתהיה בה התקדמות המצאתית (פתרון שאינו מובן מאליו "לאדם המיומן בתחום", זאת אומרת לעין מקצועית), ושתהיה ניתנת לשימוש תעשייתי.


עמוד 1 מתוך 2

הצטרפו אלינו

Technovation Conference
דיון מרתק על הטכנולוגיות משנות העתיד עם דוברים  מ-Intel ,PayPal ,SAP, רשות החדשנות ועוד

המדריך ליזם

המדריך ליזם
המדריך שיזניק קדימה את
הסטארט-אפ שלכם

ספרו החדש של ד"ר כפיר לוצאטו

Fun With Patents

שאלות נפוצות

הצטרפו אלינו בפייסבוק

צור קשר