ניוזלטרים

ביום 26.7.2017 אישרה מליאת הכנסת את הצעת חוק העיצובים, התשע"ז-2017 (להלן: "החוק"), שיכנס לתוקף בעוד כשנה ויחליף את ההסדר הקיים בפקודת הפטנטים והמדגמים משנת 1924.

החוק החדש נועד, בין היתר, להסדיר את ההגנה לה יזכו מעצבים בתחומים שונים אשר עד כה לא זכו להתייחסות בפקודה המיושנת, ובכך מתאים את עצמו להתקדמות הטכנולוגית בעולם העיצוב. כך למשל, החוק החדש מסדיר את ההגנה בגין עיצוב פונטים, עיצוב אופנה, עיצובים תעשייתיים, זאת לצד עיצובים של מוצרים בלתי מחושיים כגון סימנים גראפיים (אייקונים), תצוגות מסך ועוד. 

כאמור, חוק העיצובים החדש מביא עמו מספר חידושים ביחס לפקודה:

החוק מחליף את המונח "חפץ" במונח "מוצר" אשר כולל גם סימן גרפי (Graphic symbol), גופן אריזה, מערכת של פריטים ותצוגות מסך (למעט ותוכנת מחשב). 

לאחר מאבק שנמשך עשר שנים ניצחה חברת רפאל במשפט חשוב על פטנט פרי פיתוחה. וזה תקציר המאבק: רפאל מערכות לחימה מתקדמות בע"מ פיתחה וייצרה את המערכת המצליחה לאיסוף מידע טקטי בזמן אמת, RecceLite™. הבקשות לרישום פטנט למערכת שמספרן IL149934 ו- IL180478 זכו להתנגדות בשנת 2007 ובשנת 2009 בידי התעשייה האווירית לישראל ואלתא מערכות בע"מ.

בקשת רישום הפטנט האירופאית המקבילה שמספרה EP1508020 B1 זכתה להתנגדות בידי אלביט מערכות אלקטרו-אופטיקה אל-אופ בע”מ בשנת 2008 ובשנת 2012, דחה ארגון הפטנטים האירופאי את הבקשה.

בהחלטה מתאריך ה-29 בינואר, 2017, דחתה הגב' ז'קלין ברכה, סגנית ראש רשות הפטנטים, את שתי ההתנגדויות.

הפטנטים נועדו להגן על מערכת איסוף מידע מוטסת, הכוללת, בין השאר, אמצעים לאחסון מפות, לפחות מפת רום דיגיטלית אחת של האזור מושא העניין, מחולקת לאזורי משנה, ויחידה לבחירת אזורי משנה, המאפשרת בחירת אזור משנה אחר מזה שנבחר, אחד בכל פעם.

בפסיקתה הנרחבת הסיקה הגב' ברכה כי פיתוחים קודמים שהוצגו ע"י המתנגדים אינם שוללים את החדשנות של האמצאה. גב' ברכה קבעה, בין השאר, כי יחידה הבחירה המהווה את החלק החדשני אכן מהווה פיתוח חדשני במערכת ומאפשרת למערכת לתפקד באופן שונה מזה של המערכות הקודמות. הפסיקה הישראלית עומדת בקו אחד עם זו של ארגון הפטנטים האירופאי (EPO).

חברת רפאל יוצגה בידי לוצאטו את לוצאטו עורכי פטנטים. התעשייה האווירית ואלתא יוצגו בידי משרד עוה"ד גילת, ברקת ושות' / קבוצת ריינהולד כהן.

הצטרפו אלינו בפייסבוק

צור קשר