פטנטים - שאלות ותשובות - עורכי פטנטים לוצאטו את לוצאטו
  • מידע מקצועי
  • פטנטים - שאלות ותשובות

פטנטים - שאלות ותשובות

ד"ר אסתר לוצאטו עונה על שאלות לממציא המתחיל

על מה מגן הפטנט?

בניגוד לשימוש השגוי במונח, לא ניתן "לרשום פטנט על רעיון". פטנט על אמצאה מגן על אמצאה שצריכה להיות טכנולוגית. אנא, קראו כאן עוד על הגשת בקשה לרישום פטנט.

כיצד אדע האם האמצאה שלי כשירה לרישום כפטנט?

כדי שתוכן האמצאה שלכם יוכל להיות כשיר לרישום, על האמצאה להיות חדשה (נחשפת בפעם הראשונה בהקשר של יישום הפטנט), שתהיה בה התקדמות המצאתית (פתרון שאינו מובן מאליו "לאדם המיומן בתחום", זאת אומרת לעין מקצועית), ושתהיה ניתנת לשימוש תעשייתי.

האם אני יכול לבצע חיפוש פטנט בעצמי?

ייתכן שתתפתו לחסוך בהוצאות באמצעות ביצוע חיפוש פטנט בכוחות עצמכם, במיוחד בשלבים הראשונים של הקמת החברה. חיסכון שכזה רצוי מאוד, אבל עלינו להזהיר מפני מעבר לשלב הפיתוח ללא ביצוע חיפוש פטנט מקצועי עם כל היתרונות של התובנות המקצועיות של עורכי פטנטים.

אילו סוגים של המצאות לא ניתן לרשום כפטנטים בישראל?

לפי רשות הפטנטים של ישראל, לא ניתן לרשום כפטנט את הסוגים הבאים של המצאות:

  • שיטת טיפול המיושמת על גוף האדם.
  • זנים חדשים של צמחים או חיות, חוץ מאורגניזמים מיקרו-ביולוגיים שאינם נגזרים מהטבע
  • תגלית, תיאוריה מדעית, נוסחה מתמטית, חוקים למשחקים
  • שיטות עסקיות כשלעצמן, ללא תוכן טכני

כמה זמן לוקח לקבל פטנט בישראל?

משך הבחינה תלוי בסוג האמצאה הנמצאת תחת הערכה ובעומס העבודה במחלקה המתאימה ברשות הפטנטים, אולם על המבקשים לזכור כי התהליך עשוי להימשך בין שנתיים לחמש שנים. בישראל ניתן לבקש רישום מהיר מסיבות יישומיות. בנוסף, רשות הפטנטים של ישראל מציעה מסלול רישום מהיר להמצאות בתחום הטכנולוגיה הירוקה. כמו כן, קיים הליך לבקשת פטנט פרוביזורית (PPH) לבקשות שכבר הוגשו בארצות אחרות והגיעו לשלב מתקדם.

למשך כמה זמן הפטנט בתוקף?

פטנטים תקפים לתקופה של עד 20 שנים. שימור תקפות הפטנט תלויה בתשלום האגרה ודמי החידוש במועדם. סוגים שונים של פטנטים (לתרופות וציוד רפואי) יכולים להיות מוארכים בתנאים מסוימים לעד חמש שנים נוספות.

כיצד יכולים עורכי פטנטים לסייע לי בהליך רישום הפטנט?

תפקידם של עורכי פטנטים לסייע בהכנת טופס רישום הפטנט (מסמך טכני-חוקי) שצריך להיכתב בהתאם לחוקים מסוימים. הבקשה לרישום פטנט צריכה לכלול, בין השאר, תיאור של האמצאה וה"תביעות" (המתארות את המונופול שאתם שואפים לקבל). עורך פטנטים מוסמך יכול לסייע לכם להכין טופס בקשה שימקסם בעבורכם את ההגנות שהחוק מציע. לאחר מילוי הבקשה, הפטנט עובר לשלב הבחינה ואם הוא זוכה לאישור, מפרסמים אותו למשך תקופה בה ניתן להתנגד למתן ההכרה כפטנט. אם אין התנגדות או שההתנגדות נדחית, הפטנט מוכר ונרשם בישראל. ניתן למלא בקשות פטנט מקבילות בארצות אחרות בתקופה בת שנה המכונה "דין קדימה".

באיזו שפה עלי להגיש את הבקשה לפטנט?

בקשות לפטנט בישראל ניתן להגיש באחת השפות הרשמיות בישראל (עברית וערבית) או באנגלית. למבקשים הנמצאים בארץ אחרת או לאלו השוקלים להגיש בקשה לפטנט בארצות אחרות, אנו ממליצים למלא בקשה לפטנט באנגלית.

אילו זכויות יש לי לאחר מילוי הבקשה לפטנט?

לאחר מילוי הבקשה לפטנט, האמצאה שלכם נהנית מקדימות תחת אמנת פריז. הקדימות מאפשרת לממציאים זכויות מסוימות במקרה שפטנט עוקב, דומה או זהה מוגש במדינות החתומות על אמנת פריז. אם הממציאים הגישו בקשה בינלאומית (PCT), הם נהנים מקדימות גם בכל המדינות החתומות על האמנה.

האם אני יכול להגיש בקשה בינלאומית בישראל?

אמנת שיתוף הפעולה לפטנטים (PCT) מאפשרת לממציאים להגיש בקשה אחת התקפה באופן זמני בכל המדינות החתומות על האמנה. בקשה בינלאומית מאפשרת לממציאים ממדינה החתומה על האמנה לפתוח בהליך רישום פטנט מקביל בכל המדינות החתומות, אולם בשלב מאחר יותר, יהיה עליהם לעבור את ההליכים המקומיים בכל מדינה בה הם מבקשים לזכות ברישום פטנט. מבקשים מישראל יכולים למלא טופס בקשה בינלאומית ברשות הפטנטים של ישראל.

כל הכתוב כאן הוא מידע כללי בלבד ואין ליחס לו כל משמעות אחרת או להתייחס אליו כאל יעוץ מקצועי בשום צורה שהיא. הקורא מוזהר בזאת שלפני כל פעולה בנוגע לעניינים שנדונו כאן, מומלץ לקבל יעוץ מקצועי ומותאם אישית מעורך פטנטים מוסמך.

למידע נוסף ועידכונים הרשם לניוזלטר

מייל לא חוקי

צור קשר

סניף ראשי

סניף ת"א

WeWork

פרטי קשר