כמה עולה לרשום פטנט? - עורכי פטנטים לוצאטו את לוצאטו

כמה עולה לרשום פטנט?

ד"ר כפיר לוצאטו נותן טיפים לרישום פטנט בתוכנית "שאלה משפטית"

יזמים וממציאים רבים נוטים לבקש לרשום את המצאתם כ"פטנט בינלאומי" בעוד שרישום שכזה אינו אפשרי (ניתן לבקש בקשה לבחינה בינלאומית באמצעות אמנת ה-PCT). פטנט חייב להירשם בנפרד בכל מדינה עליה החליט היזם או הממציא. לפיכך, עלות רישום פטנט תלויה בקשר ישיר למדינה בה מעוניינים לרשום את הפטנט.

להלן הליכי רישום פטנט ועלותם:

ישראל:

בשלב הראשון מרבית היזמים בוחרים להגיש בקשת פטנט בישראל . כידוע, על מנת לקבל פטנט בעולם ובישראל יש צורך לעמוד בשלושה תנאים עיקריים: חדשנות, תועלת והתקדמות המצאתית.

על מנת לברר אם הרעיון/אמצאה עומדים בתנאי החדשנות יש לבצע סקר פטנטים במאגרי מידע בינלאומיים (ידוע גם במושג "חיפוש פטנט"). עלויות סקר ראשוני כזה משתנות בהתאם לנושא ותחום האמצאה ובדרך כלל ינועו בין מאות דולרים לנושאים פשוטים יחסית לאלפי דולרים בנושאים ובתחומים מורכבים יותר.

עלויות כתיבת בקשה לפטנט אף הן משתנות בהתאם לתחום ולנושא הבקשה. בדרך כלל עלות כתיבת בקשה מסתכמת באלפי דולרים ($2000 – 6000$).

לעלות כתיבת הבקשה יש להוסיף את אגרת רישום הפטנט. אגרת בקשה חדשה לפטנט בישראל עומדת כיום על קרוב ל-2,000 ₪.

PCT – בחינה בינלאומית

לאחר הגשת בקשה לפטנט בישראל, מרבית היזמים מבקשים בקשה לבחינה בינלאומית בכפוף לאמנת ה-PCT . הליך זה הינו שלב מקדים לפני הגשת בקשות לפטנט במדינות השונות והוא בעצם נותן אינדיקציה לגבי הסיכויים לקבלת פטנט.

כיום ישראל הינה אחת מ-16 מדינות אשר מתפקדות כרשות חיפוש ובחינה בינלאומית במסגרת ה-PCT (הנפוצות שבהן הינם ארה"ב ואירופה).

עלות הגשה לבחינה בינלאומית בישראל כרשות בוחנת הינה בין 5000$ ל- 6500$.

עם סיום הליך ה-PCT יש לבחור את המדינות בהן ירצה היזם לרשום פטנט. העלויות בכל מדינה נגזרות מהאגרות הקבועות בחוק בכל אחת מהמדינות ושכר טרחתו עורך הפטנטים בחו"ל.

חשוב לציין שבנוסף לעלויות הגשת בקשה לפטנט, קיימות עלויות נוספות כגון אגרות אחזקה אשר יש לשלם במועדים שונים במהלך 20 שנות חייו של הפטנט. כמו כן, ישנן אגרות בחינה ושכר טרחת עורכי דין/עורכי פטנטים. לסיכום, עלות רישום פטנט, כפי שניתן לראות, משתנה ביחס למדינות בהן מבקשים לרשום פטנט ובמידה והפטנט נרשם במספר רב של מדינות, עלויות אלו יכולות להגיע לסכומים לא מבוטלים.

למידע נוסף ועידכונים הרשם לניוזלטר

מייל לא חוקי

צור קשר

סניף ראשי

סניף ת"א

WeWork

פרטי קשר