קניין רוחני כנכס מרכזי - עורכי פטנטים לוצאטו את לוצאטו

הבית ליזם

קניין רוחני כנכס מרכזי

"ד"ר כפיר לוצאטו מדבר על הסיבה האמתית מאחורי האקזיטים הישראלים המפורסמים בתוכנית "רווח נקי

בעידן כלכלת המידע הגלובלית קניין הרוחני נחשב למשאב החשוב ביותר הנמצא ברשותם של חברות ותאגידים, ארגונים ומדינות. הוא לא רק מבטא את החדשנות הטכנולוגית ככזו, אלא גם משקף את ליבת הפעילות הכלכלית של המדינות המפותחות, הפוסט-תעשייתיות, הנשענות על נכסים אינטלקטואליים (פטנטים, סימני מסחר, מדגמים, ידע, מוניטין, נאמנות צרכנים וכדומה) יותר מאשר על נכסים מוחשיים בפיתוח היתרון היחסי שלהם.

קניין רוחני מהווה את הנכס העיקרי של חברות סטארט-אפ ואת השיקול המרכזי לרכישתה בעיני חברות רב-לאומיות. תאגידי ענק כמו אפל, EMC, סיסקו, יבמ, ברודקום, ג'ונסון אנד ג'ונסון, אינטל, מיקרוסופט ואחרים, שרכשו חברות הזנק ישראליות בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים בעשור האחרון, עשו זאת בשל ערכן של הטכנולוגיות החדשניות, שפותחו על-ידי הסטארט-אפים ומהוות נכסים אינטלקטואליים בלתי מוחשיים, דהיינו, קניין רוחני.

במילים אחרות, הרכישות הללו לא גילמו תזרים מזומנים, צבר לקוחות, או היקף מכירות, שהצדיקו את הערכים הגבוהים ששולמו עבור אותן חברות. זו בעיקר החדשנות הטכנולוגית שהיא, כאמור, בעלת ערך רב, שהצדיקה זאת.

לאור חשיבות הקניין הרוחני מתבקש טיפול מקצועי, יעיל, מובנה וצופה פני עתיד בכל הקשור לרישום והגנה על פטנטים, שמהווים את אחד הכלים המרכזיים במכלול הקניין הרוחני של חברות.

לעיתים קיימת אי בהירות מסויימת לגבי חשיבותה של ההגנה המשפטית המוקנית על-ידי פטנט בארץ ובחו"ל והעניינים הקשורים לה. הסברה הרווחת שפטנט מהווה אך ורק מכשיר "התקפי", המיועד למנוע ממתחרה שימוש במוצר כלשהו, או להפריע לפעילותו המסחרית, בטעות יסודה. אמנם מטרתו של הפטנט הינה להגדיר את המונופולין המוענק לבעליו על ידי המדינה, ומונופולין משמעותו היכולת למנוע מאחר לנצל את ההמצאה עליה ניתן הפטנט, אולם קיים גם מה שניתן להגדיר "הגנה פסיבית", דהיינו, מונופולין שבעצם קיומו מגן על בעלי הפטנט בכך שהוא מונע מאחר את האפשרות להשיג לעצמו את אותו המונופולין, ומפריע לו לעסוק בשטח בו קיים הפטנט.

פטנט, גם אם הוא חלש, מהווה ראיה לכאורה שלבעליו מונופולין על ההמצאה. כדי להוכיח את ההפך, על מתחרה להשקיע מאמץ, זמן וכספים רבים בהליכים משפטיים שונים ובקבלת חוות דעת משפטיות. על כן, עדיף פטנט חלש על העדר פטנט.

כמו כן, במפגש עם משקיעים פוטנציאלים, הדרך לגיוס הון לרוב מהירה יותר לחברה בעלת טכנולוגיה מוגנת בפטנט. משקיעים נוטים לאמץ את אותם הנכסים אשר הינם נכסים בעלי סיכון נמוך, כגון טכנולוגיות מוגנות פטנט, מצד אחד ובעלי ערך משמעותי, מצד שני. בנוסף, פורטפוליו רחב של פטנטים מגדיל את ערך החברה ומוסיף מוניטין לתדמיתה.

בעוד דיני הפטנטים מגנים על התקדמות המצאתית וחידוש בתחומי הטכנולוגיה השונים, סימני מסחר גם הם תופסים מקום חשוב בהעלאת ערך החברה. הליך רישום סימן מסחר הינו יחסית קצר, פשוט וזול יותר מהליך רישום פטנט וכמו פטנט, סימן מסחר רשום מקנה לבעליו לא רק כלים "התקפיים" אלא גם כלים שיווקיים והגנתיים.

כלי הגנתי - סימן רשום מעניק לבעליו הגנה וחסימה בפני מתחרים העלולים לעשות שימוש במוניטין אותו צבר בעל הסימן. היתרון המרכזי ברישום סימן מסחר על פני ההגנה באמצעות חיקוקים אחרים הוא שאין צורך בהוכחת מוניטין.

כלי שיווקי - סימן רשום משייך בין המוצר לבעליו וככל שהזיהוי עם הסימן עמוק יותר כך ישנה גם הזדהות לגבי מוצרים אחרים של אותו יצרן או נותן שירותים. סימן מסחר הוא מעין אינדיקטור לגבי טיב המוצרים או השירות ומסיבה זו, סימנים מוכרים הינם נכסים בעלי משמעות רבה.

עוד על הנושא הזה

למידע נוסף ועידכונים הרשם לניוזלטר

מייל לא חוקי

צור קשר

סניף ראשי

סניף ת"א

WeWork

פרטי קשר