מדריך מידע ליזמים ולסטארט-אפיסטים - עורכי פטנטים לוצאטו את לוצאטו
  • מידע מקצועי
  • הבית ליזם
  • מדריך מידע ליזמים ולסטארט-אפיסטים

הבית ליזם

מדריך מידע ליזמים ולסטארט-אפיסטים

תעשיית ההיי-טק בישראל מהווה בשנים האחרונות את מנוע הצמיחה המרכזי של המשק הישראלי. תעשייה זו היא בעלת התרומה הגדולה ביותר לייצוא לחו"ל (כ-50% מכלל היצוא), היא בעלת הנגישות הגבוהה ביותר לשוקי ההון בעולם והיא למעשה המגזר היחיד במשק שהצליח לגייס הון זר לאקוויטי בשיעורים נכבדים ביותר, לעומת הממשלה, הבנקים וחברת החשמל, שביצעו גיוסי חוב בלבד.

לישראל תשתית מן המפותחות בעולם בכל הפרמטרים הדרושים לתעשייה טכנולוגית פורחת. כמות המהנדסים והמדענים בה היא מהגבוהות בעולם, ההוצאה על מחקר ופיתוח אזרחי כאחוז מן התמ"ג אף היא מהגבוהות בעולם, וכך גם מספר המיזמים החדשים יחסית לאוכלוסייה, שהוא הגבוה בעולם. יתר על כן, בישראל כ- 90% מהממציאים הם מקומיים, ממש כמו בהודו, סין, יפן וקוריאה, כך שרוב רובה של החדשנות הטכנולוגית בישראל מקורה בממציאים ישראלים.

ואכן, ישראל כבר מזמן נחשבת למעצמת סטארט-אפ עם מספר שיא של כ- 4,000 סטרט-אפים הפועלים בה, מה שאומר חברת הזנק צעירה אחת על כל 1,800 ישראלים. זאת ועוד, שנת 2014 הייתה שנת שיא בהיקף האקזיטים שביצעו חברות ישראליות, מגמה שנמשכה גם לתוך הרבעון הראשון של 2015.

לפי נתונים של מכון המחקרIMD - אשר חוקר מצבי שוק של מדינות העולם - ישראל מובילה בכל הפרמטרים החיוניים והחשובים לבנייה ולקיום תעשייה טכנולוגית המפתחת חדשנות: תשתית טכנולוגית ומדעית, שוק הון משוכלל, גמישות, גישה כלפי הגלובליזציה, הון סיכון מפותח, מיומנות כוח העבודה, העזה של הסקטור העסקי ומחקר מדעי נרחב.

לפי אותו מחקר, ישראל מדורגת במקום הראשון מתוך 148 כלכלות ביכולת חדשנית, במקום השני ביזמות ובמקום השלישי בחדשנות גלובלית.

ה"פייננשייל טיימס" אף קבע, כי ישראל היא המרכז השני ליזמות טכנולוגית אחרי הסיליקון וואלי בארצות הברית ובינואר 2014 דירגה סוכנות בלומברג את ישראל כמספר אחת בעולם בנושא "אינטנסיביות של מחקר ופיתוח" (השיעור מהתמ"ג המוקדש למחקר ופיתוח). ואם בכך לא די מחקר של אוניברסיטת ברנדייס היוקרתית בארה"ב, שנערך יחד עם חברת הייעוץ T3, הכתיר את העיר באר שבע - בה הולכת ומתרכזת תעשיית הסייבר הישראלית - כאחת משש הערים המבטיחות בעולם בתחום ההיי-טק. המחקר המליץ לכל חברה שעוסקת בתעשיות ידע טכנולוגיות, להקים בבירת הנגב מרכזי פיתוח ומצויינות.

לבסוף נציין, כי ישראל גם ניצבת במקום ה-16 בעולם בהיקף רישום פטנטים. היא מצטיינת במיוחד בטכנולוגיות מיחשוב (מקום שני במדד העולמי), מיכשור רפואי (מקום ראשון) ואופטיקה (מקום שמיני).

כל אלה מהווים אינדיקציות שונות לאותה תופעה ממש - ריכוז גבוה של יזמות טכנולוגית ואקו-סיסטם ייחודי המייצר חדשנות. ואכן, מידי שנה פוגשים מנהלי ועובדי קבוצת לוצאטו מאות יזמים וסטארט-אפיסטים הפועלים בשורה ארוכה של תחומים טכנולוגיים. הקו המשותף לכולם הוא הברק בעיניים והרצון העז להטביע חותם על עולם הטכנולוגיה ולהגשים חלום. הידע והניסיון העצום שצברנו בתחום הפיתוח הטכנולוגי מאפשרים לנו לסייע ליזמים, רובם בראשית דרכם, בניווט היוזמה העסקית במבוך הלא פשוט של החיים העסקיים.

זירת הטכנולוגיה הגלובלית השתנתה מאוד בשנים האחרונות. ניווט חכם בה מחייב הבנה מעמיקה של כללי המשחק הנהוגים בה. היום לאחר שתעשיית ההשקעות התבגרה - במיוחד לאחר המשבר הפיננסי העולמי של 2008 - אין די עוד באבות-טיפוס או ברעיון מוצלח, טוב ככל שיהיה. יש צורך בהיתכנות ממשית, כולל מכירות בשטח.

עוד על הנושא הזה

למידע נוסף ועידכונים הרשם לניוזלטר

מייל לא חוקי

צור קשר

סניף ראשי

סניף ת"א

WeWork

פרטי קשר