הבית ליזם - עורכי פטנטים לוצאטו את לוצאטו
  • מידע מקצועי
  • הבית ליזם

הבית ליזם

מדריך מידע ליזמים ולסטארט-אפיסטים

תעשיית ההיי-טק בישראל מהווה בשנים האחרונות את מנוע הצמיחה המרכזי של המשק הישראלי. תעשייה זו היא בעלת התרומה הגדולה ביותר לייצוא לחו"ל (כ-50% מכלל היצוא), היא בעלת הנגישות הגבוהה ביותר לשוקי ההון בעולם והיא למעשה המגזר היחיד במשק שהצליח לגייס הון זר לאקוויטי בשיעורים נכבדים ביותר, לעומת הממשלה, הבנקים וחברת החשמל, שביצעו גיוסי חוב בלבד.

לישראל תשתית מן המפותחות בעולם בכל הפרמטרים הדרושים לתעשייה טכנולוגית פורחת. כמות המהנדסים והמדענים בה היא מהגבוהות בעולם, ההוצאה על מחקר ופיתוח אזרחי כאחוז מן התמ"ג אף היא מהגבוהות בעולם, וכך גם מספר המיזמים החדשים יחסית לאוכלוסייה, שהוא הגבוה בעולם. יתר על כן, בישראל כ- 90% מהממציאים הם מקומיים, ממש כמו בהודו, סין, יפן וקוריאה, כך שרוב רובה של החדשנות הטכנולוגית בישראל מקורה בממציאים ישראלים.

קרא עוד

קניין רוחני כנכס מרכזי

"ד"ר כפיר לוצאטו מדבר על הסיבה האמתית מאחורי האקזיטים הישראלים המפורסמים בתוכנית "רווח נקי

בעידן כלכלת המידע הגלובלית קניין הרוחני נחשב למשאב החשוב ביותר הנמצא ברשותם של חברות ותאגידים, ארגונים ומדינות. הוא לא רק מבטא את החדשנות הטכנולוגית ככזו, אלא גם משקף את ליבת הפעילות הכלכלית של המדינות המפותחות, הפוסט-תעשייתיות, הנשענות על נכסים אינטלקטואליים (פטנטים, סימני מסחר, מדגמים, ידע, מוניטין, נאמנות צרכנים וכדומה) יותר מאשר על נכסים מוחשיים בפיתוח היתרון היחסי שלהם.

קרא עוד

מציגים את המיזם

ד"ר אסתר לוצאטו מסבירה מה הם הגורמים להצלחת המיזם - ולמה 96% נכשלים

במהלך חיי המיזם נדרשים היזמים והצוות הניהולי הבכיר להציג לא פעם את הרעיון והחברה בהקשרים רבים ומגוונים בהם גיוסי הון, שיתופי פעולה עסקיים, גיוס לקוחות ראשוניים, גיוס טאלנטים וכיוצ"ב. ברור שיש לבצע התאמות בכל פעם, בהתאם להקשר ולגוף הספציפי לו מציגים את המידע, אך ישנם שלושה פורמטים בסיסיים שנדרשים על מנת לצאת לדרך וראשי הפרקים שלהם דומים ובמקרים רבים אף זהים: תקציר מנהלים, מצגת ותוכנית עסקית.

קרא עוד

מדידת שווי חברה על פי פטנטים

ד"ר כפיר לוצאטו מסביר כיצד פטנטים מעצבים את ערך החברה בתוכנית "רווח נקי"

אין זה סוד שלפטנטים חשיבות בקביעת ערכה של חברה המחזיקה בהם. פטנט הוא נכס אינטלקטואלי אשר לו שלוש פנים עי'ות: ראשית, הוא מהווה כלי ישיר ומיידי לתחרות בשוק הרלוונטי. שנית, הוא בסיס לציפיות לגבי יכולת ההתקדמות הטכנולוגית העתידית של החברה, ושלישית, הוא מבטא את הייחודיות של הטכנולוגיה המתפתחת בחברה למוצרים ייחודיים, אם לא מדובר בפטנט חד-פעמי אלא בשורה של פטנטים המהווים צבר ידע בלעדי.

קרא עוד

חוק האנג'לים 2016

"ד"ר כפיר לוצאטו מסביר כיצד לגייס הון הכרחי לסטארט-אפ שלך בתוכנית "רווח נקי

ב-12 לינואר 2016 אושר בכנסת התיקון לחוק האנג'לים, אשר יעניק למשקיעים בחברות צעירות - אשר אושרו ע"י המדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה ועומדות בתנאי החוק - הטבות מס משמעותיות, כך שיוכלו להפחית מהכנסותיהם החייבות במס את הסכומים אשר השקיעו בחברות הזנק צעירות ובכך להקטין את חבות המס שלהם.

קרא עוד

בדיקת נאותות (Due Diligence) - בדרך להחלטה

בדיקת נאותות היא חלק מתהליך גיוס ההון. ד"ר כפיר לוצאטו מסביר על גיוס הון לפטנטים בתוכנית 90 שניות

כחלק מתהליך גיוס ההון, ולעיתים אף כחלק מייצירת שיתופי פעולה, נדרשת החברה לעבור בדיקת נאותות. מטרת הבדיקה היא לבחון, בצורה מקיפה, היבטים שונים וזאת על מנת לקבל את ההחלטה הרלוונטית (השקעה, חתימה על שיתוף פעולה וכיוצ"ב). סוגי בדיקות הנאותות העיקריים הינם:

קרא עוד

מקורות מימון

ד"ר כפיר לוצאטו מסביר כיצד לגייס מימון בתוכנית "רווח נקי"

לרשות היזמים עומדים מגוון של מקורות הון. הכלל המרכזי בכל אחד מהם הוא כי על הגיוס לאפשר התפתחות והתקדמות לאבן דרך משמעותית, אשר יכולה לשנות את ערך החברה בנקודת הזמן של הגיוס הבא. להלן כמה מהערוצים המרכזיים למימון מיזמים טכנולוגיים:

קרא עוד

הון סיכון (Venture Capital)

ד"ר כפיר לוצאטו על החשיבות של הון סיכון לענף ההיי-טק

קרנות הון סיכון

הקרנות מיועדות לביצוע השקעות בעלות רמת סיכון גבוהה וצפייה לתשואה גבוהה בטווח זמן קצר יחסית, הנע בין שבע לעשר שנים. הקרן מגייסת כספים מבנקים, גופים בשוק ההון ומשקיעים מוסדיים או פרטיים. הקרן נוהגת להשקיע הון בחברות ההזנק ולוקחת לעצמה אחוזים ניכרים מהון המניות של בעלי החברה (לרוב היזמים), כפיצוי על הסיכון הרב הגלום בהשקעה. ההשקעה הכספית מלווה בתמיכה וסיוע ניהולי לשם השגת המטרה המשותפת של החברה והקרן - הצלחה כלכלית של המיזם. הצלחה זו תאפשר את החזר ההשקעה, אשר נעשה לרוב בשלב המימוש (אקזיט) כלומר בעת מכירה, מיזוג, או הנפקת החברה בבורסה. לצורך כך, אנשי קרן ההון סיכון ממלאים תפקיד פעיל בניהולה השוטף של החברה. הם משתתפים בישיבות מועצת המנהלים ודורשים מהנהלת החברה דיווח סדיר ומקיף על פעילותה ומצבה הפיננסי. לרוב, הקרנות מעדיפות שלא להשקיע בחברות הזנק הנמצאות בשלביהן הראשוניים. הקרנות משקיעות בהתאם לתחום התמחותן ומחזור החיים של המיזם. אסטרטגיית ההשקעה של קרנות ההון סיכון, המשקיעות רק במיזמים בודדים מבין אלה המוצגים בפניהן, מבוססת על בחינת הסבירות של אקזיט, תוך מספר שנים מיום ההשקעה, לצד הערך העתידי וההחזר על ההשקעה (ROI) הצפוי של אקזיט זה.

קרא עוד

אקזיט (Exit) - לממש את החלום

ד"ר כפיר לוצאטו מסביר למה אקזיט מוצלח הוא גם עניין של קניין רוחני

הרצון לבצע אקזיט משמעותי הוא חלומו של כמעט כל סטארט-אפיסט. ואכן, בעשור האחרון הצליחו לא מעט חברות הזנק ישראליות לממש את החלום ולהימכר לתאגידי טכנולוגיה גדולים, תוך השאת ערך והחזר השקעה למשקיעים השונים.

קרא עוד

גיוס הון והשקעות - החמצן של המיזם

שום רעיון, מוצלח ככל שיהיה, לא יתורגם למציאות עסקית ללא מימון מתאים. בסופו של דבר, "אם אין קמח אין תורה", כמאמר חז"ל. מימון הוא החמצן החיוני להתפתחות המיזם והבשלתו והוא מחייב את היזמים והבעלים לעסוק בגיוס משקיעים כמעט מהיום הראשון להשקתו.

קרא עוד

למידע נוסף ועידכונים הרשם לניוזלטר

מייל לא חוקי

צור קשר

סניף ראשי

סניף ת"א

WeWork

פרטי קשר