שאלה משפטית - עורכי פטנטים לוצאטו את לוצאטו
  • מן העיתונות
  • שאלה משפטית

איך עושים כסף מפטנטים?

איך עושים כסף מפטנטים

פטנטים הופכים בשנים האחרונות ל"סחורה חמה" בשווקים הגלובליים. החברות גילו ומוסיפות לגלות שפטנטים הם נכס כלכלי לכל דבר ועניין, ושאפשר להשתמש בהם בכדי ליצור רווח כלכלי. המשבר הכלכלי חיזק את הצורך במזומנים וחברות שונות התחילו ל"אוורר" את המגירות כדי לגלות בהן פטנטים שנחו כאבן שאין לה הופכין ומנסות למכור אותם. כמו כן, שגשוג שוק התביעות כנגד הפרות פטנטים חיזק את הערך הכלכלי שלהם.

תהליך זה הביא לשינוי תפיסתי. פטנט נתפס היום לא רק ככלי "טכני-משפטי", שנועד להגן על אמצאה או פיתוח טכנולוגי. פטנט הוא גם כלי כלכלי רב-עוצמה שיכול להניב לממציא או ליזם כסף רב

החדשנות הטכנולוגית המגולמת בפטנט היא כמובן בעלת ערך כלכלי מרכזי. ראו מה קורה בזירה העולמית, כאשר פטנטים הופכים מושא למאבקים משפטיים בין תאגידי ענק. הנה כמה ידיעות מהכרוניקה העיתונאית השוטפת - גוגל" רכשה את "מוטורולה תקשורת" תמורת 12.5 מיליארד דולר, רכישה שכללה זכויות שימוש בכ-15 אלף פטנטים. אפל, מיקרוסופט,RIM , סוני, אריקסון ו-EMC רכשו כקונסורציום תיק פטנטים מחברת נורטל, תמורת 4.5 מיליארד דולר. בין לבין מתנהלים קרבות משפטיים מרים בין "אפל" ו"סמסונג" סביב מכשירי הטלפון הניידים ומערכות ההפעלה שלהם.

כדאי להזכיר בהקשר זה גם חברות ישראליות שמכרו פטנטים כגון: מודו שפשטה את הרגל, אך נשארו בידיה פטנטים שאותם מכרה לגוגל תמורת קרוב ל-17 מיליון שקלים, ו"אלוריון", שמכרה 150 פטנטים ל-Wilan תמורת 19 מיליון דולר. כמו כן, ישנם לא מעט עסקאות לקניית ומכירת פטנטים במאות אלפי דולרים, או מיליונים בודדים, של חברות קטנות יותר.

עם זאת, חשוב לציין, כי מיסחור פטנטים אינו נוגע רק למגזר ההיי-טק אלא רלוונטי כמעט לכל תחום תעשייתי ומסחרי. מאחורי מוצרי צריכה רבים, למשל, מסתתרים פטנטים ובכולם מעורב היבט טכני או טכנולוגי, כזה או אחר.

קניין רוחני כמנוע צמיחה

הצעדים הראשונים כשהוגים אמצאה


פטנטים בנושאים עסקיים


פטנטים בעולם הרפואה - הווה ועתיד


פטנטים מתחום המזון בחיינו


גיוס הון לפטנטים


הקניין הרוחני ככלי שיווקי


הפרות זכויות פטנטים


איך נגן על פטנט חדש?


הפטנטים הפכו לחלק מחיי השגרה


פטנט בינלאומי: דבר שלא קיים


פטנטים בתחום הרפואה


הפרות של זכויות יוצרים


יש לי פטנט - מה צריך לעשות?


רישום פטנט על אסטרטגיה או שיטה עסקית?


פטנטים ועתיד שוק התרופות העולמי


יש לך פטנט? צעדים ראשונים לרישום פטנט "עשה ואל תעשה"


פטנטים בתחום הרפואה


רישום פטנטים כמכשיר הכרחי לגיוס הון


קניין רוחני ככלי לגיוס הון ובניית ערך כלכלי לחברה


ד"ר אתסר לוצאטו על פטנטים בתחום המזון


איך נגן על פטנט חדש?


הפרות זכויות יוצרים וקניין רוחני


תחת הכותרת "מיסחור טכנולוגיות" מסתתרות דרכים שונות ואופנים שונים באמצעותם ניתן למצות את הפוטנציאל הכלכלי הטמון בפטנטים - מכירת פטנטים, העברת טכנולוגיות, איתור שותפים ומפיצים לטכנולוגיה קיימת, מכירת רישיונות, רישיון חוזר לשימוש בפטנט, הכפפת הפטנט לתשלומי תמלוגים מתמשכים או חבויות אחרות, שיתופי פעולה עסקיים ועוד עוד.

אז אילו אפשרויות מציע התחום החדש יחסית של מיסחור טכנולוגיות?

  1. פטנטים מהווים בסיס איתן להקמת חברה חדשה, שעל בסיסה ניתן לצמוח באופן עצמאי, או לאתר משקיעים ושותפים כדי שיזרימו הון לצורך קידום מערך ההפצה והמכירות

  2. במקביל, או תוך כדי התהליך עצמו, ניתן להעניק רישוי לגורמים אחרים לשם שימוש בטכנולוגיה ותמורת תמלוגים. תמלוגים אלה יכולים להיות שנתיים או רב-שנתיים. חשוב לזכור שמכירת רישיון איננה מחייבת היפרדות מהפטנט עצמו. אפשר, למשל, למכור רישיון ליזם שפועל בארץ אחרת כדי שיפתח שם את האמצאה או הטכנולוגיה. יש גם לא מעט מקרים שעל בסיס אותו פטנט ניתן לפתח טכנולוגיות במקביל, ואפשר גם לקבל רישיון לשימוש חוזר בפטנט.

  3. ישנן חברות המחליטות להתמקד בתחום מסוים ולזנוח תחום אחר. דבר זה מאפשר להן למכור את הפטנטים שכבר אינם נמצאים בליבת העסקים ובכך בעקיפין אותם פטנטים עוזרים לפיתוח העתידי של החברה.

  4. לקוחות שיש להם מוצרים מוגני פטנט ושכבר עוסקים בהפצתם ובמכירתם, אבל מעוניינים להתפתח עוד, יכולים להיעזר בשירותים של מומחים למיסחור כדי לאתר שותפים עסקיים, מפיצים, ערוצי שיווק והפצה, רשתות שיווק ועוד לשם הפצת המוצרים. זה נכון בוודאי כאשר הפעילות מתרחבת לחו"ל ואז נדרש קשר עם גורמי שיווק מקומיים.

  5. פטנטים הם בסיס מצויין לאיתור שותפים אסטרטגיים. הללו יכולים להזרים הון חדש לחברה תמורת אחוזים בבעלות, או להצטרף ולחלוש על מקטע שיווקי מסויים בשותפות עסקית כזו או אחרת.

לסיכום, פטנט הוא נכס בעל ערך מוסף גבוה שניתן למסחר אותו. יותר ויותר חברות רואות בפטנט נכס סחיר ועובדה היא ששוק מכירות הפטנטים בעולם, בעיקר בארה"ב, גדל בצורה משמעותית בשנים האחרונות. שוק זה מתפתח גם בישראל, אך מחייב שינוי בחשיבה - הפטנט הוא לא רק כלי הגנתי/שיווקי בלבד אלא נכס כלכלי שיש למנף אותו ואפשר למסחר אותו.

ניסיון רב שנים בכל הקשור במיסחור טכנולוגיות

מי שמתעניין במיסחור פטנטים מוזמן להתוודע לחברת Alicorn GmbH הגרמנית שהינה יוזמה משותפת של קבוצת לוצאטו ו- N&G Consulting החברה מתמחה בכל הקשור במיסחור טכנולוגיות לרבות קניית/מכירת פטנטים (Patent Monetization) השגת הסכמי רישיונות מסוגים שונים (Licensing), טיפול בהעברות טכנולוגיה (Technoloy Transfer) איתור שותפים אסטרטגיים, מפיצים ועוד. החברה מתמחה בעיקר בשוק האירופאי ובצפון אמריקה. צוות החברה הינו בעל ניסיון רב שנים בכל הקשור במיסחור טכנולוגיות וייצוג חברות בענינים מגוונים הקשורים בהעברת טכנולוגיות.

עוד על הנושא הזה

למידע נוסף ועידכונים הרשם לניוזלטר

מייל לא חוקי

צור קשר

סניף ראשי

סניף ת"א

WeWork

פרטי קשר